Katar ve ABD Türk personel alımı yapıyor


Yurtdışı iş arayan kişiler için Katar ve Amerika Birleşik Devletleri başkentlerinde bulunan Türk büyükelçiliklerinde çalışmak üzere personel alımı yapılıyor.

Yurtdışında çalışmak isteyen kişiler için ekonomik olarak iyi durumda olan iki ülkeden Türk personel alımı için ilan yayınlandığı bilgisi gelmiştir. Bu ülkelerin ilki Amerika Birleşik Devletleri ve ikincisi ise en zengin ülkeler arasında yer alan Katar’dan gelmiştir. Her iki ülkenin başkentlerinde yer alan Türk büyükelçilikleri sözleşmeli olarak çalışmak üzere personel alımı yapılacaktır. Amerika Birleşik Devletleri başkenti Washington hakkında bilgi verelim daha sonra Katar başkenti Doha hakkında da bilgi verip nasıl başvuru yapılacağı ve son başvuru tarihleri hakkında bilgiler vereceğiz.

ABD başkenti Washington, dünyanın en kalabalık ve en gelişmiş başkentlerinden biridir. Eyalet sistemiyle yönetilen Amerika’da hiç bir eyalete bağlı olmayan bir şehirdir. Beyaz Saray burada bulunmaktadır. Tüm ülkelerin büyükelçilikleri aynı şekilde Washington’da yer almaktadır. Ülkemiz ile 10 saatlik fark vardır. ABD, ülkemizden 10 saat geridedir. Ülkenin resmi dili yoktur. Eyaletlerin resmi dilleri vardır. Ülkede konuşulan dil İngilizcedir. İspanyolca ve Hint-Avrupa dillerinin konuşulduğu bölgelerde bulunmaktadır. Para birimi olarak da ABD Doları kullanılmaktadır. ABD Washington’a gitmek isterseniz İstanbul’dan 12 saatlik direk uçuş ile ulaşabilirsiniz. Şehirde 3 adet havalimanı bulunmaktadır. Ronald Reagan Washington Ulusal Havalanı merkeze en yakın havalimanı olarak dikkat çekmektedir.

Katar ise ekonomik yönden en zengin ülkelerin başında yer almaktadır. Başkent Doha’da 1 buçuk milyon kişi yaşamaktadır. Katar Emiri’nin yaptığı Turizm hamleleriyle sadece petrolden zenginlik turizme de kaymaya başlamıştır. 2022 Dünya Kupasına da ev sahipliği yapacak olması da ülkeye ayrı bir hava katmaktadır. Ülkenin tek kara bağlantısı Suudi Arabistan iledir. Bundan dolayı ulaşımlar çoğunluk hava yolu ile olmaktadır. Ülkemizden 3 buçuk saatlik yolculuk ile ulaşılabilmektedir. Ülke refahı oldukça yüksektir. Katar’da çalışan kişiler ülkemize göre oldukça fazla maaş almaktadır. Bunun sebebi de ülkemizdeki döviz kurunun yüksek olmasıdır.

ABD – Katar Türk Personel Alımı Şartları Neler?

Her iki ilanda aynı pozisyon için açılmıştır. Tek fark birisi Amerika’da diğerinin Katar’da olmasıdır. Her iki ülke için başvuru yapacak olan kişinin İngilizce bilmesi ve Türk pasaportu sahibi olması zorunludur. Katar için İngilizcenin yanında Arapça bilimesi tercih sebepleri arasındadır. 41 yaşını aşmamış, adli sicili temiz, en az lise mezunu olan ve bilgisayar ve daktilo kullanabilen kişiler ilan başvuru yapabilirler.

Başvurular Nereye Ne Zaman ve Nasıl Yapılacaktır?

Katar başvuruları 24 Ocak 2019 tarihine, ABD başvurusu ise 5 Şubat 2019 tarihinde sona erecektir. Başvurular o ülkedeki büyükelçiliklere posta yolu ile veya şahsen yapılacaktır. Katar Doha Türk büyükelçiliği adresi “T.C. Doha Büyükelçiliği, Diplomatic Area, Katifiya Zone: 66, Al Rabwa, St.310, P.O.Box: 1977 Doha, Qatar” ve Amerika Birleşik Devletleri Washington Türk büyükelçiliği adresi de “T.C Vaşington Büyükelçiliği 2525 Massachusetts Ave. NW, Washington, D.C. 20008, USA”dır. Gerekli evraklarınızı buraya göndermeniz gerekmetkedir. 

Başvuru için gerekli olan evraklar

  • Personel alımı başvuru dilekçesi,
  • Türk pasaportu onaylı sureti ve kullanılmış sayfalarının fotokopisi,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Özgeçmiş,
  • Erkekler için askerlik durumu belgesi,
  • Diploma
  • 2 adet fotoğraf