Avustralya’da İşçi olmak.


Neden Avustralya?

Avustralya hayat standartları, eğitim olanakları ve ekonomik şartlar göz önünde bulundurulduğunda dünyanın ileri gelen ülkelerindendir.

Avustralya, yalnızca 23 milyon nüfusa sahip olmasına rağmen, dünyanın en güçlü 20 ekonomisi arasında yer alan bir okyanus ülkesidir.

Refah seviyesi ve güvenlik bakımından “en yaşanılası ülkeler” arasında ilk sıralardadır.

Avustralya güzel kumsalları, heyecan verici kültür festivalleri, ulusal parkları (yerli hayvanlar ve bitkilerle birlikte), birçok restoran, mağaza, kahve ve eğlence yerleriyle dünyanın en heyecan verici ülkelerinden biridir. Avustralya’ nın harika havası, bol miktarda harika etkinliklerle aktif ve çok kültürlü bir yaşam tarzını teşvik eder.

Kozmopolit bir yapıya sahiptir ve bu yapısı itibari ile çevrenizi global anlamda hızla geliştirebileceğiniz, hoşgörülü ve sosyallik seviyesi yüksek bir ülkedir.

Avustralya yapısı itibarı ile göçmen ülkesi olarak nitelendirebiliriz. Bunun sonucu olarak, diğer ülkelerle kıyaslandığında, kültürel açıdan çok büyük bir çeşitlilik barındırır. İngilizce ana dil olarak kabul edilse de, 160’ tan fazla dil konuşulmaktadır. Avustralya nüfusunun neredeyse dörtte biri yurtdışı doğumlu ve yaklaşık %45′ inin en az bir ebeveyni yurtdışı doğumludur.

Buraya ulaşım uçakla aktarmalı şekilde 25 saat kadar sürmektedir. Bir günden fazla süren yolculuk tek sorun değildir. Avustralya güney yarım kürede bulunduğundan mevsimler de bizimkinin tam tersidir. Yani bizim ülkemizde yaz mevsimi iken orada kış mevsimi yaşanmaktadır. Öncelikle Avustralya’daki işlere başvuru yapmak isteyenler bunu göz önünde bulundurmalıdır. Yurtdışı olduğu için İngilizcesi çok iyi derecede olmayanlar da başvuru sonrasında yapılacak yazılı sınavda elenebilirler. Tüm işlemler Avustralya’da yapılacaktır. Başvuru yapacaklar bunu da göz önünde bulundurmalıdır.

Ülke değiştirmek büyük bir adımdır ve bunu ilk seferinde ve her zaman hatasız yapmanız gerekir. Avustralya’ya taşınmadan önce çalışma vizesi almak, iş bulmak, eşyalarınızı taşımak ve ev bulmak için uzman tavsiyeleri ve destekler almanız gerekir.

Yabancılar için olan Avustralya’daki işlerin çoğu Kalifiye Göçmenlik Programına (General Skilled Migration) göre belirlenmektedir. Her yıl Avustralya ekonomisinin ihtiyaç duyduğu eleman açığını karşılamak için Avustralya Devleti tarafından uygulanan programa Kalifiye Göçmenlik Programı denir. Avustralya her yıl ihtiyaç duyulan ve kendi insan kaynakları ile mevcut açığı kapatamayacağı meslekleri tespit eder ve Kalifiye Meslekler Listesi hazırlar. Daha fazla detay öğrenmek için Kalifiye Meslekler Listesini incelemelisiniz.

Aşağıda Avustralya’da devlet destekli iş fırsatlarından bazıları yer almaktadır.

Güney Avustralya’daki iş fırsatları

Devlet Göç Planına göre Güney Avustralya tıp, sağlık hizmetleri ve inşaat gibi alanlardaki beceri değerlendirmelerini kanıtlayan nitelikli göçmenleri davet yoluyla almayı düşünmektedir.

İşletme: vergi muhasebecileri, finans ve sigorta brokerları

Mühendislik ve bilim: yapı ve nakliye mühendisleri, veterinerler ve jeologlar

Esnaf: kuaförlük, serigrafi baskı, ciltleme ve tabela yazımı

Batı Avustralya eyaletinin başkenti Perth’deki iş fırsatları

Şefler ve aşçılarda dahil gıda sektöründe göçmenlere olan talep oldukça yüksektir. Batı Avustralya kalifiye meslekler listesinde olan diğer alanlar

Hemşirelik: cerrahi, tıbbi, ruh ve halk sağlığı

Teknisyenler ve kalifiye işçiler: marangozlar, camcılar, tesisatçılar ve kök filizciler

İnşaat, maden, çocuk bakımı, tedarik ve dağıtım alanlarında çalışacak yöneticiler

Melbourne’deki iş fırsatları

Victoria eyalet hükümetinin göçmenleri işe almayı istediği alanlar:

Finansal hizmetler: insan kaynakları, muhasebe ve denetim

Biyoteknoloji ve bilim: kimyager, jeolog, fizikçi ve veteriner

Eğitim: ilk ve ortaöğretim düzeyindeki ve aynı zamanda mesleki eğitim düzeyindeki öğretmenler

Sydney’deki iş fırsatları

Yeni Güney Galler ( NSW ) hükümetinin davet alan nitelikli işçiler için belirlediği alanlar:

Finans: aktüer ve muhasebeci

Sürdürülebilir çevre teknolojileri: mühendisler ve mimarlar

Bilgi ve iletişim teknolojileri: yazılım mühendisleri ve programcılar

Eczacılık ve biyoteknoloji: kimyagerler ve biyomedikal mühendisleri

Brisbane’deki iş fırsatları

Brisbane‘de çalışmak isteyen nitelikli göçmenler için Queensland hükümetinin başvuru kabul etmeyi düşündüğü alanlar:

Hemşirelik ve ebelik

Cerrah (genel ve uzman)

Genel tıp ve onkoloji, kardiyoloji ve nöroloji gibi uzmanlıklar

İnşaat, elektrik, petrol ve maden mühendisliği

Avustralya iş pazarı sürekli değişmektedir ve en güncel bilgileri öğrenmeniz takip etmeniz çok önemlidir.