İngiltere Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?


İngiltere Tier 2 Vize Hususu


Birleşik Krallık’ta tanınmış veya listelenmiş eğitim kurumundan alınmış Lisans veya Yüksek Lisans, PhD, PGCE veya PGDE diplomasına sahip üniversite mezunların ve İngiltere’de iş hayatına giriş yapan profesyonellerin; UKBA lisanslı sponsor olan İngiliz şirketlerinde çalışabilmeleri için Tier 2 Çalışma Vizesi kategorisinde başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

İngiltere Tier 2 çalışma vizesi

İngiltere Tier 2 çalışma vizesi başvuruları yüksek nitelikli çalışanlar, şirket içi transferler, sporcular ve din adamları için 4 farklı kategoride düzenlenmektedir.

İngiltere Genel Çalışma Vizesi (Tier – 2), AB üyesi ülke veya İsviçre vatandaşları dışında İngiltere’ye çalışmak amacıyla gelmek isteyen kişiler için uygun bir İngiltere çalışma vizesidir.

İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın o bölgedeki iş alanı içinde pozisyon açığı olduğunu ve aday kişinin niteliklerine haiz İngiltere’de yerel işgücünün olmadığına kanaat getirmesi halinde İngiltere Sınır Dairesi (UKBA) tarafından Tier 2 çalışma izni verilmektedir.

İngiltere Tier 2 Vizesi Puanlama Sistemi

İngiltere Hükümeti’nin “Yüksek Nitelikli Göçmen Programı” için belirlemiş olduğu Tier 2 İngiltere çalışma vizesi için belirlenen kriterler, vize başvuru sahibinin sahip olduğu özelliklerin ölçülebilmesi için bir Puanlama Sistemi ile değerlendirmeye alınır. Tier 2 Vizesi için geçerli olan bu puanlama sistemine göre; toplamda 70 puan alınması gerekmektedir. Bu puanlamanın kriterleri olan lisanslı şirket sponsorluğu, yıllık maaş geliri, dil yeterlilik seviyesi, maddi yeterlilik gibi birçok özellik derecelendirme sistemi ile puanlamaya tabi tutulur. Bu online puanlama sistemi içinde beyan edilen her bilginin, İngiltere Tier 2 Çalışma Vizesi başvurularında yasal olarak ilgili evraklarla da ispatını gerektirmektedir.

İngiltere’de istihdam gerektiren meslek alanlarından birinde çalışmak üzere lisanslı şirketten Kabul Mektubu: 30 PUAN

İngiltere’de yerel işgücü testi sonrasında lisanslı şirketten COS Belgesi: 30 PUAN

Yıllık 152.100 GBP ve üzeri maaşla istihdam taahhüdüyle Kabul Mektubu: 30 PUAN

Yıllık minimum 20.300 GBP maaş geliri: 20 PUAN

İngilizce Dil Yeterliliği: 10 PUAN

(Uluslararası kabul gören dil sınavlarından birisinden CEFR B1 veya üzeri bir puan veya İngilizce eğitimi akredite olan bir eğitim kurumdan lisans veya lisans üstü bir düzeyde diploma)

Maddi Kaynak Yeterliliği: 10 PUAN
(Sponsor şirketin 1. ay masrafları karşılama taahhüdü veya vize başvuru sahibinin banka hesabında yeterli maddi birikim)

İngiltere TİER 2 Vizesi ile ilgili Önemli Hususlar:


İngiltere Göçmenlik Yasaları’na göre; İngiltere’de çalışmak üzere bir şirketten iş teklifi alınması durumunda, İçişleri Bakanlığı yabancı uyruklu çalışanı istihdam eden şirketten sponsorluk yetkisine, “Certificate of Sponsorship” ya da kısa adıyla “COS” Belgesine sahip olma şartını aramaktadır. Tier 2 çalışma vizesi için İngiltere’de bulunma amacını karşılayan lisanslı kurumun sponsor desteği alındığını kanıtlayan COS Belgesi (Certificate of Sponsor ) başvuru için önemli bir evraktır. Lisanslı sponsor kurumun referans numarasının alınmasını gerektirir.

İngiltere Tier 2 Vizesi Süresi

İngiltere Genel Çalışma Vizesi (Tier – 2) için İngiltere Konsolosluğu’na vize başvuruları, İngiltere seyahatinin 3 ay öncesine kadar yapılması sorun teşkil etmez. Başvuru yapılan tarih itibarıyla 3 hafta içerisinde Tier 2 vize başvurusu İngiltere Konsolosluğu vize memurlarınca değerlendirilip açıklanacaktır.

İngiltere Tier 2 Vizesi için Gerekli Evraklara İlişkin

İngiltere Konsolosluğu Tier 2 vizesi için gerekli evrakların, İngiliz Hükümeti tarafından aranılan koşulları tam sağlaması, evrakların düzenli, anlaşılır ve yasal geçerliliğe sahip olması gibi kriterlere göre başvuruları değerlendirmeye almaktadır.

İngiltere Konsolosluğu Tier 2 vize başvuru işlemlerini doğrudan müracaat ile kabul etmemektedir. İngiltere Konsolosluğu’na ait resmi web sitesi Visa4UK üzerinden online olarak önbaşvuru alınırken; Tier 2 vizesi işlemleri için başvurular, İngiltere İçişleri Bakanlığı-Hudut Muhafaza Dairesi (UKBA) tarafından yetkilendirilmiş İngiltere Vize Başvuru Merkezleri ve akredite olmuş seyahat acentaları aracılığıyla kabul edilmektedir. İngiltere Vize Başvuru Merkezleri, İngiltere Tier 2 çalışma vizesi başvurularının idari işlem ve randevu takibinden sorumludur. İngiltere vize başvurularının değerlendirilmesi, karar aşaması ve vize süresi tamamen İngiltere Sınır Dairesi (UKBA) tarafından değerlendirilerek, karara bağlanmaktadır.

İngiltere Konsolosluğu’na İngiltere’ye seyahat amacına uygun sunulan Tier 2 vize başvuru dosyası içinde online İngiltere Vize Başvuru Formu çıktısı, Randevu Bildirimi, vize ücretinin ödeme e-maili ve evrakların orijinalleri ile fotokopileri birlikte hazır bulunmalıdır. İngilizce olmayan evrakların tercümelerinin tasdik şerhli olarak sunulması zorunludur.

Vize Başvuru Merkezleri Görev Bölgeleri

İngiltere Vize Başvuru Merkezleri, İngiltere Tier 2 vize müracaatlarını randevu ile kabul etmektedir. İngiltere vize başvuru merkezlerinin bulunduğu illere yakın ikamet edilen şehirlerden, başvuru sahiplerinin Tier 2 vize müracaatlarını yapmaları gerekir.

Türkiye’de görev yapan İngiltere Vize Başvuru Merkezlerinin bulunduğu iller: Antalya, Ankara, Adana, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir.

İngiltere Konsolosluğu’na Vize Müracaatı için Randevu Alımı
İngiltere Konsolosluğu’na vize başvuru dosyasının teslimi için randevu alınmalıdır. Tier 2 online başvuru için Visa4UK resmi web sitesi üzerinden ‘Book Appointment’ bölümünden randevu alımı için randevu yeri ve türü seçilmelidir. Sistemde önerilen randevu tarih ve saati içinden uygun olan başvuru sahibi tarafından onaylanarak, İngiltere Konsolosluğu Tier 2 vize müracaatı için hazırlanması gereken evrakların listesi sistem tarafından sunulmaktadır. Randevu alımının ardından online sistem güvenli ödeme sistemine otomatik olarak yönlendirme yapmaktadır. Bütün online işlem bittiğinde, ödeme ve randevu konfirmasyon e-maili ulaştırılacaktır.

İngiltere Tier 2 Çalışma Vizesi için Biyometri Veri İşlemi

İngiltere vizesine başvuruda bulunan kişiler, İngiltere Tier 2 Çalışma Vizesi İşlemlerinin tamamlanabilmesi için biyometri verilerini (parmak izi ve dijital yüz fotoğrafı) İngiltere Vize Başvuru Merkezi’nde ibraz etmelidirler. Tier 2 vize başvuru sahibi kişi, her başvuruda biyometri işlemlerini yeniden yaptırmak zorundadır.

ÖNEMLİ: 12 yaşından küçük çocuklar İngiltere Konsolosluğu tarafından (şahsi başvuru yapmaları durumunda) biyometri işleminden muaf tutulurlar.

İngiltere Tier 2 Vizesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1- Tier 2 Genel Vizesine Kimler Başvurabilir?

İngiltere Tier 2 Genel vizesine özel yetenek gerektiren bir işte çalışmak üzereye İngiltere’ye gidecek olan kişiler başvurabilir. Başvuru işlemlerine başlamadan önce mutlaka İngiltere’de lisanslı bir sponsordan sizi işe aldığına dair bir sponsorluk sertifikası almanız gerekmektedir.

2- Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi İle İngiltere’de Hangi Haklara Sahip Olurum?

Türkiye’de çalıştığınız kurumun organizasyonu dahilinde İngiltere’deki bir şubesinde görev almanız gerekirse Tier 2 Şirket içi Transfer Vizesi alabilirsiniz. Bu vize ile İngiltere’de sizi istihdam edecek sponsorunuz için çalışabilir, haftada 20 saate kadar ikinci bir iş yapabilir, gönüllü olarak herhangi bir işte çalışabilir, ana işinizi engellemediği sürece eğitim alabilir, İngiltere sınırlarına giriş çıkış yapabilir ve ailenizi de sizinle birlikte yaşamak üzere İngiltere’ye götürebilirsiniz.

3- Tier 2 Seçkin Sporcu Vizesine başvurabilecek sporcularda aranan özellikler nelerdir?

İngiltere Tier 2 Seçkin Sporcu vizesine başvurabilecek lisanslı sporcuların öncelikle mesleklerinde uluslararası alanda başarılı bir seviyeye gelmiş olmaları istenmektedir. Daha sonra bağlı bulundukları spor kulübünün yönetim organı sporcunun başvurusunu onaylamalı ve İngiltere’de yapacağı çalışmalar sporcunun kariyerine üst seviyede bir katkı sağlayacak olmalıdır.

4-Tier 2 Vizesi Sahibinin Ailesi Bu Vizeden Yararlanabilir mi?

Evet. Tier 2 Vizesi sahibinin aile üyeleri de bu vizeye başvurabilirler. Aile üyeleri Tier 2 vizesi sahibinin eşi ve 18 yaşın altındaki çocuklarıdır. Aile üyelerinin vize başvurusu ile asıl vize sahibinin başvuruları aynı anda yapılabilir. Tier 2 vizesi sahibi, bakmakla yükümlü olduğu kişileri İngiltere’deki yaşamları süresince destekleyeceğini ispatlamalı ve başvuru sırasındaki bunları gösteren belgeleri sunmalıdır