İnternetten İş Başvurusu Yapmak


ilan

İnternet üzerinden iş başvurusu nasıl yapılır?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte herşey internet üzerinden yapılabiliyor. İnternetin sağladığı kolaylık sayesinde her yerden kolaylıkla iş başvurularında bulunulabiliyor. Fakat internette iş başvurusu yaparken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

İnternet Üzerinden İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle okunan bölüm olan önyazıyı hazırlarken oldukça dikkatli kelimeler kullanmak gerekir.Bu önyazı, neden o iş için en uygun aday olduğunuzu anlatmanız için hazırlanır. Her şirket için aynı şeyi yazmamanız gerekir.

Önyazınızı okuyan kişi sizin o iş için gereken özellikleri taşıdığınızı düşünmeli ve diğer başvurular arasından sizi seçilmeli.

Önyazınızı yazarken imla kurallarına uymalı ve düzgün cümleler kurmalısınız. Kolay iş bulma metotlarında yazınız çok uzun olmamalı, yazıya başlarken bir hitap cümlesi kullanın.“ilgili kişiye” veya “Sayın yetkili gibi kelimeler kullanabilirsiniz.

Hangi pozisyon için başvurduğunuzu ve başvuru ilanını nerede gördüğünüzü açık bir şekilde yazın.

Son bölüme mutlaka adınızı ve soyadınızı yazın. Artık ön yazınız hazır hale geldi ve iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Online başvurular çeşitlidir. Bazıları ön yazınızı ve özgeçmişinizi PDF formatında ister. Bazı şirketler gerekli belgelerin insan kaynakları bölüne e-posta ile ulaştırılmasını ister. Talimatları takip etmek önemlidir.

Takipte kalın. Başvuru durumunuzu kontrol etmeniz pozisyonla ilgilendiğinizi gösterir ve başvuru malzemelerinizin doğru insana gitmesini garanti altına alır. Hemen aramak ısrarcı ve itici görünmenize neden olur. Şu önerileri takip edin:

Online olarak yayınlanan iş ilanlarının birçoğunun bitiş günü vardır. İş ilanının son başvuru tarihine dikkat edin.İlgili kişiyi bugünden önce aramanız umutsuz görünmenize neden olur.

Tarih verilmemişse başvuru teklifinden bir hafta sonra iletişim kurmak en iyisidir.

E-posta gönderdiğinizde ve insan kaynakları sorumlusu veya müdürünü aradığınızda iletişiminizin samimi olmasına özen gösterin. “Niye hala benimle iletişime geçmediniz” gibi talepkar sözler söylemeyin. Bunun yerine eleman arayan firmalar ile gayet yumuşak görüşme yapın. “ İş ile ilgili herhangi bir karar verdiniz mi?” veya “İşe alma süreciyle ilgili biraz daha bilgi verir misiniz?” gibi sorular sorun. Herhangi bir şey söylemezlerse nazik bir biçimde proaktif olmak için bir hafta içinde tekrar aramanızda bir sorun olup olmadığını sorun.