İŞKUR’DAN GENÇLERE YENİ İŞ FIRSATIİŞKUR‘dan 5 bin gence iş fırsatı!

İŞKUR’un gençlere yeni iş imkanları için “İşe İlk Adım” projesi

İŞKUR aracılığı ile her gün binlerce kişi yeni iş buluyor. Bugüne kadar toplam 7 milyon 500 bin kişiye istihdam yaratan İŞKUR, yeni projeleri de hayata geçiriyor. İş arayan vatandaşlar her gün İŞKUR ilanlarını kontrol etmeye devam ediyor. Vatandaşlar ayrıca İŞKUR ilanlarına nasıl başvurulur? İŞKUR işe ilk adım projesine kimler başvurabilir? İŞKUR işe ilk alım projesi başvuru şartları nelerdir?

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) yeni istihdamlar yaratmak için yeni projelerini hayata geçiriyor. Kayseri Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Ahmet Ayçiçek İŞKUR’un işe ilk adım projesi ile ilgili detayları anlattı.

Kayseri Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Ahmet Ayçiçek, Türkiye’de % 17,8 düzeyinde olan genç işsizliğinin azaltılması, gençlerin istihdam edilmesi, üniversiteden yeni mezun olmuş gençlerin iş gücü piyasasında kalıcı olarak istihdamının sağlanması ve nitelikli işgücü talebinde bulunan işverenlerin de aradığı özelliklere sahip personelleri istihdam edebilmelerini temin etmek amacıyla “İşe İlk Adım” projesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük icraat programı çerçevesinde başlatıldığını duyurdu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İŞKUR’un belirlediği mesleklerde uygulanacak işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arası kişilere günlük 75 lira cep harçlığı verileceğini açıkladı.

Açıklamaya göre, işbaşı eğitim programı sonrasında istihdamları devam eden gençler için işverenlere 6 aya kadar, net asgari ücretin yüzde 50’si tutarında destek sağlanacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konuya ilişkin açıklamasında “Siber güvenlik, kodlama, bulut teknolojisi gibi mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan gençlere cep harçlığı veriyoruz” diyerek şunları kaydetti

“Dijital dönüşüme yönelik nitelikli işgücünün yetiştirilmesi maksadıyla Bulut Bilişim Uzmanı, Endüstriyel Robot Programcısı, Endüstriyel Tasarım Mühendisi, Mikroişlem Tasarımcısı, Veri Tabanı Analisti, Mobil Yazılım Geliştirme Uzmanı gibi mesleklerde işbaşı eğitim programları düzenliyoruz”

Bakan Selçuk açıklamasının devamında programın ayrıntılarına ilişkin ise şunları kaydetti:

İŞKUR, belirlediği mesleklerde uygulanacak işbaşı eğitim programlarına katılan;

18-29 yaş aralığındaki gençlere günlük 75 TL cep harçlığı veriyor. 9 aya kadar sürecek programlara katılacak gençler için bu rakam aylık 1.950 TL’ye ulaşabilecek.

Ayrıca program süresince katılımcılar adına iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleri İŞKUR tarafından karşılanarak katılımcıların sağlık hizmetlerinden faydalanmaları sağlanacak.

Projeden yararlanmak isteyen gençler Çalışma ve İş Kurumu il müdürlüklerine veya Hizmet Merkezlerine başvurabilecek.