Maaşlı çalışma mı? Freelance Çalışma mı ?


Maaşlı çalışma mı? Freelance Çalışma mı ?

Maaşlı çalışma mı? Freelance Çalışma mı ?

Maaşlı çalışma mı? Freelance Çalışma mı ?

Bu yazımızda Türkiye ve Dünya’da son yıllarda oldukça popülerleşen bir çalışma sistemi olan freelance çalışma ile maaşlı çalışma arasındaki farkları, avantajları ve dezavantajları inceleyeceğiz. Kendinizi belli alanlarda geliştirdiniz ve bu alanlarda güzel işler ortaya koyuyorsunuz diyelim. Bu durumda iş arama ve iş bulma süreçleriniz çok zorlu geçmeyecek personel ilanları arasında kısa sürede dilediğiniz işi bularak kariyer basamaklarını çıkmaya başlayacaksınız. Bir alanda başarılı olduğunuzda eleman ilanları arasında seçilen kişi değil seçen kişi olursunuz. İş ilanı veren firmalar aradığı niteliklere sahip olan kişileri bulmakta bazen zorlanırlar ve istedikleri nitelikte olan kişiyi de kaçırmamak için ellerinden geleni yaparlar. Bir iş alanında kendini ispatlamış ve yaptığı işlerle kendisini gösteren kişiler kısa süre içerisinde sektörün bilinen isimleri olur ve işi olan kişiler o kişiyle iletişime geçer. Bir tasarımcıyı düşünelim, yaptığı çalışmalar herkesin beğenisini kazanıyor ve o kişiyle çalışan kişiler başarıya ulaşıyor, müşterilerine doğru mesajları etkin bir şekilde iletiyor. Görselliğin önemli olduğunu bilen firmalar bu kişiye hemen iş tekliflerini gönderiyor ve kendi ekiplerinde görmek için sabırsızlanıyorlar. Bazı tasarımcılar freelance çalışma yöntemini benimsiyor ve serbest şekilde işlerini yapıyorlar, bir firma ya da kuruma bağlı olmadıkları için istedikleri kişilerle çalışabilmektedirler.

Freelance Çalışmak Avantajlı mıdır ?

Freelance çalışmak yani serbest çalışmak kulağa hoş geliyor, şartlarına baktığımız zaman gelmeyecek gibi de değil aslında. Kendi iş planınızı yapıyorsunuz, üzerinizde bir amiriniz yok, kendi istediğiniz saatte çalışmalarınıza başlayıp, istediğiniz saatte bitiriyorsunuz ve bu çalışmalarda fiyatları kendiniz belirliyorsunuz. Kazandığınız parada kendiniz yetkili oluyorsunuz ve maaş gününü beklemek yerine, iş yaptıkça aldığınız paranın keyfini çıkarıyorsunuz.  Buraya kadar her şey güzel ama bazen davulun sesi uzaktan hoş gelebiliyor. J Freelance çalışmanın maaşlı çalışmaya göre bazı dezavantajları da vardır. Bunlardan en önemlisi düzenli bir maaşın olmamasıdır. Eğer ki freelance olarak çalışıyorsunuz ve işler istediğiniz gitmedi maalesef ay başında hesabınıza yatacak bir tutar olmayacak çünkü freelance çalışıyorsunuz ve yaptığınız işe göre maaş alıyorsunuz. Bir diğer dezavantaj ise sağlık sigortası olarak öne çıkmaktadır. Her insan sağlık hizmetlerine ihtiyaç duymakta ve freelance olarak çalışan kişiler bir yere bağlı olmadıkları için sağlık sigortaları yapılmamaktadır. Freelance olarak çalışmaya karar verdiğinizde sadece aldığınız maaş üzerinden değil bu tür sosyal giderleriniz üzerinden de değerlendirme yapmalısınız. Eğer ki freelance olarak yaptığınız işlerden kazanacağınız para tüm bunları karşılamaya yetiyorsa o şekilde çalışabilirsiniz.

Bir firmaya bağlı olarak çalışarak daha düzenli bir iş hayatına sahip olursunuz ve bu sayede kendinizi daha ileriye taşıyabilirsiniz. Ayrıca bir çok büyük firma belirli şartlara sahip firmalar üzerinden bir çok işini yaptırdığı için freelance olarak çalışmak sizi bu tip profesyonel çalışmalardan uzak tutabilir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak size artı değer katacak firmalarda, emeğinizin karşılığını alarak maaşlı çalışmanız daha çok önerilecek bir alternatiftir.

Sigorta ve vergi bakımından maaşlı çalışma sistemi

Freelancer olarak çalışanlar, sigorta primlerini ve vergilerini kendileri öderler. Yani aslında bu kişiler birer gerçek kişi işletmesidir ve vergi usul kanunun tüm hükümlerine tabidir. Bu noktada ayrı bir bürokratik süreç freelance çalışanları bekler. Bir muhasebeci tutmalı ve her ay tahakkuklarınızı hazırlatarak KDV, gelir vergisi ve diğer kanuni yükümlülüklerinizi ödemelisiniz. Ayrıca, Freelance çalışanlar zorunlu olarak Bağ-Kur hükümlerine tabidir ve prim ödemeleri zorunludur. Maaşlı çalışanlar için ise bu gibi yükümlülükler söz konusu değildir. Tüm yükümlülükler işveren tarafından yerine getirilir.