Stres ile nasıl baş edilir?


Stres ve stresin alt nedenleri ile nasıl başa çıkacağımız daha iyi anlatılamazdı.

Stres ve stresi nasıl görmemiz gerektiği hakkında size söylemek istediğim bir şey var.
Bunun önemli olduğunu düşünüyorum.Çünkü pek çok insan derslerimden hatırladıkları bir şeyinde bu olduğunu söylüyorlar.Bir dişçinin ofisine gönderilmiştim ve “Istakozlar nasıl büyür?”isimli bir makaleye göz gezdiriyordum.Aslında Istakozların nasıl büyüdüğü umrumda değildi.Ama bu çok ilgimi çekmişti.

Yazıda anlatılmak istenen Istakozun sert bir kabuk içinde yaşayan narin ve yumuşak bir hayvan olduğuydu.Bu sert kabuk genişlemiyor.Fakat Istakoz nasıl büyüyebiliyordu. Istakoz büyüdükçe kabuk onu dahada çok sıkıştırıyordu.Istakoz bundan çok rahatsızlık duyuyordu.Kendini avcı balıklardan korumak için bir kaya oluşumunun altına gidiyordu.

Kabuğunu çıkartıp atıyor ve yeni bir tanesini üretiyor.Zaman geçtikçe Istakoz yine büyüyor ve kabuğu yine ona dar geliyor ve dayanılmaz bir hal alıyordu.Ve tekrar kayanın altına gidiyor kabuğunu atıp tekrar kabuk üretiyordu.Istakoz bunu defalarca tekrarlıyordu.
Istakozun büyümesine imkan sağlayan tetikleyici faktör onun rahatsızlık duymasıdır.Eğer Istakozların doktoru olsaydı,hiç bir zaman büyüyemezlerdi.

Çünkü Istakoz rahatsızlık hisseder hissetmez doktora giderdi,doktor ona antidepresanlar verirdi ve kendini iyi hissederdi.Kabuğunu hiç bir zaman çıkarıp atmazdı.Bence stresli zamanların,ayrıca büyümenin bir işareti olan zamanlar olduğunun farkına varmamız gerekiyor.Eğer zorlukları uygun şekilde kullanırsak, zorluklar aracılığı ile büyüyebiliriz. ALINTI