ALMANYA’YA İŞÇİ GÖTÜRECEĞİZ DİYEREK GÜNDEME GELEN ŞİRKET.


Almanya’ya işçi götüreceğiz sözüyle kamuoyunda gündeme gelen OBM şirketinin Türkiye’de İŞKUR üzerinden hiç bir şekilde işgücüne aracılık izni bulunmadığı gibi bu şirketin sicil kayıt bilgileri de garip. A.Ş. kayıt tarihi 28.11.18.
OBM Almanya‘nın başına geçtiğini iddia eden Osman Taş, Alman ticaret siciline göre ne bir yönetici, ne de bir hissedar olarak gözüküyor.
Ankara, Antalya ve İstanbul’daki OBM ofislerinin telefon hatları yoğun talep üzerine aşırı yüklenme olmuştu.
Şirket adına Almanya’ya işçi olarak götüreceğiz gibi yapılan vaatlerin herhangi bir karşılığı olmadığı gibi kamuoyunda boy gösteren kişiler ne Almanya’da ne de Türkiye’de OBM adında var olan şirketlerin hissedarı veya genel müdürü. Şirketin sermayesi ise sadece 50 bin lira.
Bu kişilere herhangi bir söz üzerine para veren olmuşsa suç duyurusunda bulunmalı!

24 Haziran 2018 seçimlerinde yeniden AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili seçilen Mustafa Yeneroğlu attığı tweetinde;Son günlerde ulusal yayında çıkan”Almanya 10 bin işçi alacaktır.OBM adında bir firmayla Almanya hükümeti arasında Türk uzman personelin istihdamıyla ilgili anlaşma yapılmıştır.”iddialarını Almanya Büyükelçiliği yalanladı. Sahtekarlara kimse inanmasın.; diye uyardı.

Ankara’daki Alman Büyükelçiliği, Türk uzman personelin istihdamıyla ilgili basında çıkan haberler konusunda şu açıklamayı yapmaktadır:

OBM firmasıyla Federal Hükümet arasında Türk uzman personelin istihdamıyla ilgili herhangi bir anlaşma bulunmamaktadır. Federal Hükümetle Türk Hükümeti arasında da basındaki haberlerde sözü edilen meslek gruplarının Almanya’da istihdam edilmeleri konusunda özel bir işçi alımı anlaşması da yoktur.

Nitelikli bir meslek eğitimi almış uzman personele Almanya’da özel sektörün bazı branşlarında ihtiyaç duyulmaktadır. Federal hükümetin http://www.make-it-in-germany.info.tr/ adlı enformasyon portalında bu  olanaklar hakkında bilgi verilmektedir.

Vize ve çalışma izni başvuruları için halen aynı  kurallar geçerlidir. Bu kurallar Büyükelçiliğin web sayfasında https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/05-VisaEinreise/-/1514554 linkinde bulunmaktadır.