RUSYA 2022 YILINDA 111 BİN YABANCI İŞÇİ ALACAK.


Rusya’nın işçi alımı konusunda yaptığı açıklamaya göre 144 bin 583 işçi alımı yapılacak. Açıklanan işçi alımı sayısının daha önceki yıllara göre daha fazla olduğu vurgulandı.

Şu an Rusya’nın Amur şehrinde bir çok firmada çalışan 5000 eleman olmasına rağmen Rusya işçi kotasını arttırma kararı aldı. Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye ile vizelerin kaldırılacağını söylemişti. Bu açıklamalara göre Rusya, Türkiye’den daha fazla işçi alacak.

Rusya’da projelerinde işçi çalıştıran firmalardan Rönesans,Yamata,2Amontek,Renarenda,Prizma,Pondera Industry gibi firmalara başvurularınızı geciktirmeyin.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, yaptığı açıklamada, vize uygulaması yapılan ülkelerden kabul edilecek işçi sayısının toplamda 144 bin 583 kişi olacağını duyurdu.

TÜRK İŞÇİ ALIMI İÇİN KAPI AÇIK

Golikova, yabancı işçi alımında bölgelerin talebine göre sayının ve kadroların belirlendiğini söyleyerek, “Yabancı işçilerin ekonomiye dahil edilmesi, işverenlerin kalifiye işçi taleplerini karşılama ve başta enerji alanı olmak üzere büyük altyapı projelerinin hayata geçirilmesini sağlama imkanı sunacak. Örneğin, yabancı işçiler, ‘Sibirya’nın Gücü’ boru hattının inşasında istihdam edilecek” dedi.

2019 YILINDA 111 BİN YABANCI İŞÇİ ALINACAK

Ayrıca, 2022 yılında 111 bin yabancı işçi ihtiyacı meydana geldiğini ve bu sayıda yurt dışından işçi alımı yapılacağını söyleyen Golikova, 33 bin işçinin ise öngörülmeyen durumlar için rezervde tutulacağına ifade etti.

PERSONELLERİN EN ÇOK İSTİHDAM EDİLECEĞİ POZİSYONLAR

Rusya ‘da özellikle inşaat sektöründe çok sayıda Türk firması var. Özellikle konut, altyapı ve enerji alanlarında birçok projede aktif şekilde Türk firmalarının çalışma yürüttükleri belirtildi.

Bu Türk şirketleri, son yıllarda bir dizi havalimanı ihalesinin de kazanan tarafları olmayı başardı. Türk işçiler, Türk şirketlerin projelerinin yanı sıra Rus şirketlerin projelerinde de istihdam ediliyor.

Söz konusu işçi alımları için başvuruların İŞKUR üzerinden yapılacağı başvurular için öncelikle bir duyuru yayımlanacağı ifade edildi. Söz konusu işçi alımı hakkında İŞKUR tarafından bir duyuru yayımlandığında başvuru yapılabilecek.

Rusya’nın yabancı işçi alımları için İŞKUR bağlantısından takip edebilirsiniz.