Asgari Ücrette Son Durum Nedir?


Asgari Ücrette Son Durum

Asgari Ücrette Son Durum

Asgari Ücrette Son Durum

Yükselen enflasyon ile birlikte beklenen maaş artışı daha yüksek bir pozisyonda karşılık görüyor. Yıllık enflasyon rakamlarının % 25.24 olması ve bu rakamların açıklanması, ister istemez insanların asgari ücretteki beklentisini yükseltmeye başladı bile. 6 milyondan fazla çalışanı yakından ilgilendiren bu konuda, özellikle 2019 yılında yapılacak asgari ücret zammının tam olarak ne olacağı gerçekten büyük merak konusu. Sendikalar ve işçilerin beklediği olan 2000 lira üzerinde bir rakam olması. Esasında mevcut enflasyon verilerine baktığımız zaman maaş artışının bu seviyelerde olacağını görmek gerçekten zor değil.

Asgari geçim indirimi konusunda da önemli bir yükseliş çalışmaları burada bekleniyor. Son yapılan değerlendirmeler ve gözden geçirmeler ile birlikte asgari ücret zammının yaklaşık % 25 civarında olması beklenmektedir. Milyonlarca insanı çok yakından ilgilendiren bir konuda enflasyon rakamlarının belirleyici olması bekleniyor. Eğer enflasyon rakamları % 20.18 olursa 333 lira artış ile birlikte maaşın 1936 lira olması mümkün. Eğer diye şekilde enflasyon yüksek çıkacak olursa, 404 lira gibi bir artist olacak ve maaş 2000 TL’nin üzerinde çıkacak. Hayat şartlarının giderek zorlaştığı bir dönemde, asgari ücret zammının daha gerçekçi bir sonuç ortaya koyması beklenmektedir.

Asgari Ücret Zammı İle İlgili Detaylar

Asgari ücret tespit komisyonu gerçekten herkesin merakla beklediği çalışmasını sürdürüyor. Sonuç ve açıklanan kararlar ile birlikte, özellikle 6 milyondan fazla insanın bu konuda bilgi alması mümkün olacak. Herkesin bu konuda beklentileri olurken, toplu iş sözleşmesi yapan çok sayıda işletme yine asgari ücret zammına gözünü çevrilmiş durumda. Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı bünyesinde gerçekleşen ilk toplantı ile birlikte, daha sonra tekrardan toplanacak taraflar anlaşma için bir kez daha masaya oturacak.

Özellikle beklentilerin yüksek olduğu bir konuda, devlet yetkilileri son 2 aylık faiz oranını umutla bekliyor. Enflasyonda topyekün mücadele kapsamında gerçekleşen indirimler enflasyona da yansıyacak olursa, maaş yükseliş beklentileri biraz daha geri çekilebilir. Yine de şu an için yaklaşık % 25 olarak karşımıza çıkan enflasyon verileri, asgari ücret zammı ile birlikte maaşın 2000 TL üzerinde olacağını gösteriyor. Esasında enflasyon düşük bile çıksa asgari geçim indirimi üzerinde yapılacak değerlendirme ve çalışma ile birlikte, 2000 TL üzerinde bir rakamın ortaya çıkacağını söyleyebiliriz.

Asgari Ücret Zammı Nasıl Belirleniyor

Toplam 10 üyenin katılımı ile gerçekleşen toplantı esnasında, asgari ücret zammı oy çokluğu ile belirlenmek durumundadır. Oy eşitliği durumunda ise başkanın oyu 2 oy sayılıyor. Sendika temsilcileri, devlet yetkilileri ve bu konuda görev alan herkesin, zamlı maaş artışı konusunda biz belirleyici olduğunu buradan söylemek gerek.

Asgari ücret tespit komisyonunun yapmış olduğu bir kaç aylık çalışma ile birlikte, 2019 yılı için maaşlar belli olacak. Her ne kadar net bir tahmin yapılması zor olsa bile yaklaşık 2 bin TL civarında bir maaş beklentisi ve bu beklentileri haklı çıkaracak bir sonuç gibi karşımıza çıkabilir. Milyonlarca insanı çok yakından ilgilendiren bir konuda yapılacak zam uygulaması, asgari ücretten daha yüksek maaş alan işçileri de yakından ilgilendirmek durumundadır. Enflasyon rakamları pek çok konuda belirleyici olurken, memur maaşları ve emekli maaşları ve asgari ücret gibi çok önemli bir konuda yine enflasyon rakamlarının belirleyici olduğunu buradan belirtmek isteriz.