Emekliye Zam Ne Zaman Yapılacak?


Emekliye Zam Ne Zaman Yapılacak?

Emekliye Zam Ne Zaman Yapılacak?

Emekliye Zam Kapıda

2019 yılı emekli maaş zammı oranları büyük bir merakla bekleniyor.SSK ve BAĞKUR emeklilerinin yanı sıra, memur emeklileri yine gözüne enflasyon rakamlarına çevirmiş durumda. 2018 yılının ikinci altı ayındaki ilk 4 aylık enflasyon %12.26 olarak açıklandı. Eğer önümüzdeki 2 ay süresince hiç enflasyon artışı yaşanmasa bile, maaş zammının en az yüzde 12.26 olacağını öngörmek ve beklemek mümkün. Bununla beraber son iki aylık enflasyon oranının çok yüksek çıkmayacağını tahmin etmek güç değil. Özellikle enflasyona topyekün mücadele kapsamında yapılan çalışmalarla birlikte, bu konuda düşük enflasyon sonuçlarının son iki ayda ortaya çıkması bekleniyor. Yine de az bir miktar da olsa bu rakamın artış göstereceğini beklemek mümkün olacaktır. Milyonlarca emeklinin gözünü çevirdiği bir ortamda, 2019 maaş oranları gerçekten büyük bir merakla bekleniyor. Ocak zammı olarak karşımıza çıkan bu süreçte, ilk dört aylık enflasyon rakamları belli oldu. Sonraki kalan iki ayın enflasyon rakamları ile birlikte buradaki maaş durumunun tekrardan gözden geçirileceğini söyleyebiliriz. SSK ve BAĞKUR emeklilerinin yanı sıra memur emeklilerinin yine gözünü buradaki enflasyon rakamlarına çevirdiğini görebiliyoruz.

Hayat Pahalılığı Emekliyi Zorluyor

Döviz kurunda yaşanan dalgalanma ile birlikte başlayan istikrarsız günler, gerçekten özellikle ülke için ekonomik durumu çok olumsuz bir şekilde etkiledi. Fırsatçıların da devreye girmesiyle birlikte, pek çok üründe inanılmaz zamlar karşımıza çıkmış durumda. Geçim zorluğu yaşayan milyonlarca emeklinin ise beklentisi 2019 maaş zammı olarak dikkat çekmektedir. Fiyatlara yansıyan artış ile birlikte, pek çok konuda alım gücünün azaldığını görmek gerçekten çok zor olmuyor. Temel gıda maddeleri ile birlikte petrol ürünleri önemli oranda artış gösterdi. Bununla beraber pek çok üründe yaşanan zam olayları, insanların her geçen gün daha zor bir şekilde yaşam mücadelesi vermesine neden olmak durumundadır.

Dolar Düştü Zamlar Geri Çekilmedi

Dolar TL kur dalgalanması ile birlikte çok kötü günler yaşadık ve bu günleri geride bıraktık. Dolar bir nebze olsun geri çekilip 5.4 TL civarında sonuç ortaya koysa da yapılan pek çok zammın geri çekilmediğini gördük. Esasında dolar ile alakası olmayan pek çok üründe yine bu konuda yaşanan zamlar, oldukça tuhaf ve ilginç kabul edilebilir. Özellikle fırsatçılar için bu ortamın çok cazip göründüğünü söyleyebiliriz. Alım gücü yönünden sıkıntı yaşayan halk gözünü maaş zammına çevirmiş durumda. Asgari ücretliler asgari ücret zammını yakından takip ederken, emeklilerine enflasyon rakamları ile birlikte 2019 yılı maaş artış rakamlarını dikkatli bir şekilde gözden geçirmeye devam ediyor.

En Düşük Emekli Aylığı 1146 Lira 61 Kuruş Olacak

Sadece bu 4 aylık enflasyon rakamları maaş zammına yansıyacak olursa, en düşük emekli maaşına 125. 22 lira zam geleceğini buradan söylemek gerekir. Böylelikle en düşük maaşın 1146 lira 61 kuruş olması beklenmektedir. Maaşı yüksek olan emekliler için elbette ki durum biraz daha değişik olacak. En yüksek aylık ile beraber 599 lira 78 kuruşluk bir artış en yüksek maaşın 5491 lira 97 kuruş olmasını sağlayacak. Yüzde oranlaması ile birlikte aslında herkesin kendi maaşını hesaplaması mümkün görülmektedir.

Bu arada en çok merak edilen konu ise önümüzdeki 2 aylık süreçteki enflasyon rakamlarının ne olacağı konusudur. Bu konuda eğer beklentiler yine normal bir şekilde gerçekleşecek olursa maaş zammının biraz daha fazla olacağını burada belirtmek gerekir. Özellikle çok sayıda insanın gözü kulağı önümüzdeki 2 aylık enflasyon farkında olacak eğer enflasyon ile topyekün mücadele de beklenen sonuç ortaya çıkarsa, bu 2 aylık verinin en azından çok düşük olacağını tahmin etmek mümkündür.