Kuveyt Havalimanında Türk çalışan sayısı 3 bini geçecek


Limak İnşaat’ın Kuveyt yeni terminal inşaatının Türk işçi istihdamına da önemli katkı sağlayacak. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir “Şu an bin 100 Türk çalışan var. Bu sayı 3 bini geçecek. İstanbul Yeni Havalimanı bittiğinde birçok arkadaşı burada kullanmak istiyoruz” dedi.

limak inşaat kuveyt işçi alımı

Limak, Türk müteahhitlerin ülke dışında tek kalemde aldığı en büyük iş olan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temelini atmasından sonra yüzde 30’u tamamlanan Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası inşaatı için Kuveyt’in önde gelen iki bankası National Bank of Kuwait (NBK) ve Kuwait Finance House’tan (KFH) toplam 249,2 milyon Kuveyt Dinarı (yaklaşık 823 milyon dolar) finansman sağladı.

Limak İnşaat’ın yurt dışında devam eden projeleri

LİMAK İNŞAAT KUVEYT HAVALİMANI İNŞAATINA 3 BİN İŞÇİ GÖTÜRECEK

Habertürk Haber Merkezi’nden Gökhan Artan’ın haberine göre, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir,projeye verilen kredinin Türk müteahhitliği ve Türk mühendisliği için dönüm noktası olduğunu söyledi.

Projenin Türk işçilere de önemli bir istihdam sağladığını belirten Özdemir “Şu anda 3 bin çalışanın bin 100’ü Türk. İnşallah 3 bini geçen Türk çalışan sayısı da olacak. En önemli kaynak üçüncü havalimanı bitmek üzere orada işi biten birçok arkadaşı burada kullanmak istiyoruz. Mühendis, operatörler ve ustabaşıları Kuveyt Havalimanında değerlendirmek istiyoruz. Buranın işletmesine de talibiz. Sabiha Gökçen çıraklık, İstanbul Yeni Havalimanı kalfalık, Kuveyt ise ustalık projemiz” dedi.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, yüzde 30’unu tamamladıkları Kuveyt Uluslararası Havalimanı ikinci terminal binası inşaatını, ihale tarihinden iki yıl önce bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Limak, Türk müteahhitlerin ülke dışında tek kalemde aldığı en büyük iş olan 4.3 milyar dolarlık Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası inşaatı 27 Eyfel Kulesi kadar, yani 200 bin ton çelik kullanılacak.

  • Toplam inşaat alanı 708,000 metrekare olan yeni terminal binası 25 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak.
  • Çatısı güneş panelleri ile kaplı olacak terminal binası Leed Gold sertifikası almayı hedefliyor.
  • Böylece proje çevreye uyumlu özelliklere sahip olacak.
  • Projede 27 Eyfel Kulesi kadar, yani 200 bin ton çelik kullanılacak.
  • 25 Empire State binası büyüklüğünde 1.2 milyon metreküp beton kullanılacak.
  • Metrekare başına 450 kg’a varan ağırlığı ile dünyadaki en ağır çatı olacak.