Asya-Pasifik Ekonomi Devleri Türkiye’de


Ekonomi devleri İstanbul'a geliyor

Ekonomi devleri İstanbul’a geliyor

Asya-Pasifik Ekonomi Devleri geliyor.

 

Asya-Pasifik Ekonomi Devlerine zaman geliyor?

23 ila 24 Kasım 2018 de  İstanbul’a yapılması planlanan Ekonomi Zirvesi’ne katılım oldukça geniş olacak gibi görünüyor.

Tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu Asya-Pasifik ekonomik devleri İstanbul’a işbirliği için geliyor. Buradaki işbirliği fırsatları gözden geçirilecek ve masaya yatırılacak. Alınan sonuçlar ise ilerisi için gerçekten umut vaat etmektedir. Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği bu toplantıda etkin bir rol üstleniyor. Diğer bir unsur ise Asya-Pasifik ticaret ve sanayi odaları olacak. Özellikle bu konfederasyon organize işbirliğinin düzenli bir şekilde yürümesi için önemli bir görev üstlenmiş durumda. 23 24 Kasım tarihinde gerçekleşecek bu muazzam toplantı ile birlikte, İstanbul gerçekten ekonomiye yön verecek bir hamlede söz sahibi konuma geliyor.

Asya bölgesindeki yapılan temaslar ile birlikte işbirliği çalışmalarının giderek sınırı genişleteceği tahmin ediliyor. Hem ekonomik anlamda hem de siyasi anlamda bu konuda önemli çalışmalar yapılıyor. Cumhurbaşkanlığı desteği ile birlikte İstanbul Çırağan Sarayı’nda gerçekleşmesi beklenen bu olağanüstü etkinlik, oldukça yüksek katılım ile birlikte gerçekleşecek gibi görünüyor. Yaklaşık olarak yurt dışından 300 kadar temsilcinin katılması beklenen bu toplantı, gelecek planlaması için gerçekten çok önemli bir değer olarak kendini gösteriyor.

Katılım Giderek Büyüyor

Hemen her yıl yeni projelerle birlikte karşımıza çıkan bu çok katılımlı çalışmalarda, pek çok ülkenin etkin bir rol üstlendiği bilinmektedir. Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu bu projenin 21. yüzyılın büyük pasifik projesi olduğunu belirtiyor. Uzakdoğu ve Asya kültürünü aynı zamanda ekonomik anlamda değerlendirmek, burada gerçekten çok önemli. Kore, Japonya, Vietnam, Endonezya, Filipinler gibi ülkelerin ortak bir noktada buluştuğu çalışmalar, özellikle bölge ülkeleri için çok önemli bir avantaj ortaya koyabilir. Asya-Pasifik Ticaret Ve Sanayi Odaları Konfederasyonu, özellikle doğu ülkeleri ile birlikte ilişkileri eşeklerin daha aktif ve dinamik bir şekilde tutmaya gayret gösteriyor.

Önemli bir potansiyel şeklinde karşımıza çıkan bu doğu ülkelerinin, maddi manevi ekonomik gelişimde birbirine destek sağlayan bir projenin parçası olduğunu söylemek gerekiyor. Kısa adı CACCI olarak bilinen bu platform oldukça geniş bir yapıya sahip durumdadır. Özellikle ekonomik anlamda işbirliği yapması planlanan ve beklenen çok sayıda ülke için, bu yapılan çalışmaların bir fırsat olduğunu söylemek gerekiyor. Teknoloji ve inovasyon konusunda gelişmiş ülkelerle birlikte potansiyeli bulunan ülkelerin bir araya gelmesi, gerçekten burada önemli bir şans gibi görülmektedir. Konuya değinen TOBB başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise 2014 yılından bu zamana kadar CAGGI başkan yardımcılığı görevini yürütmeye devam ediyor.

CACCI’ye Üye Olan Ülkeler

Asya ve Avustralya kıtasından çok sayıda ülke bu oluşum içerisinde üye olarak görev üstlenmektedir. Papua Yeni Gine, Yeni Zelanda ve Avustralya bu bölgeden üyelik katılımını gösterirken, Hong Kong, Güney Kore, Japonya, Tayvan, Moğolistan, Rusya Federasyonu Doğu Asya’dan bu birlik içerisinde bulunan ülkeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Günden güne