Banka Faizleri Düşüyor


Banka Faizleri Düşüyor mu?

Banka Faizleri Düşüyor mu?

Banka faizleri bu süreçte %20 altına düşer mi?

İçinde bulunduğumuz yıl içerisinde döviz kurundaki hareketlilik ile başlayan süreç, bir anda faizlerin yükselmesine sebep olmuştur. Özellikle son dönemdeki yeni ekonomik program çalışmaları ile birlikte, hem enflasyon düşürecek adımlar atıldı hem de faizi geriye çekecek projeler ortaya çıktı. Özellikle son dönemler içerisinde yüksek faiz karşıtı yapılan çalışmalarla birlikte hazine tahlillerinde her vadede faizin % 20’nin altına indiğini söylemek gerekir. Özellikle kredi faizleri inanılmaz derecede yükselirken, 48 ay vade seçeneği 36 aya düşürüldü. Bununla beraber taksitlerin oldukça yüksek olduğu bir ortamda özellikle banka kredisi kullanan insanların büyük zorluk yaşadığı bilinmektedir.

Hazine tahvillerindeki faiz düşüşü, ilerleyen zamanlarda kredi faizleri ne de olumlu derecede yansıyabilir. Yüksek kurun etkisi ile zaman ile birlikte olumsuz etkilenen ekonomi, artık yaralarını sarmaya başlamış durumda. Enflasyonla topyekün mücadele kapsamında yapılan çalışmalarla birlikte, özellikle faiz düşüşü için alınan tedbirler oldukça olumlu sonuçları ortaya koymaya devam ediyor.

Ağustos’ta 24.89 olarak belirlenmiş olan faizler, eylül ayında ise 25.11’i görmüştü. Daha sonra en yüksek noktada ekim ayında 25.98 olarak karşımıza çıkan faiz oranları, 13 Kasım itibariyle 18. 79 olarak belirlendi aslında. Türk lirasının bir diğer mücadelesini buradan görmek mümkün olmaktadır. Yabancı ve yerli yatırımcıya güven veren bu son gelişme ile birlikte, kamu tasarruflarının gerçekten olumlu bir sonuç verdiğini buradan görmek mümkün olmaktadır. Finansman ihtiyacını düşürmek sebebiyle hazine borçlanması gerçekleşirken, özellikle 3 ihalede de borçlanmanın % 20 altında olması, aslında piyasalar için gerçekten iyi bir mesaj olarak görülmektedir. 7.2 puan düşen faiz, yine ilerisi için umut veren bir gelişim olarak dikkat çekmektedir.

Yabancı Yatırımcıların Dikkatini Çeken Gelişme

Yabancı yatırımcılar ülkemize yatırım yapar mı?

Özellikle düşük faiz politikası konusunda ekonomi anlamında Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük bir sınav verdiği görülmektedir. Yaptığı başarılı mücadele çalışmaları ile birlikte döviz kuru artışını engelleyen bu yeni ve etkili projeler, ekonomik anlamda bir avantaja çevrilmek için çalışılıyor. İlk etapta faiz düşüşü olarak karşımıza çıkan uygulamaların, daha sonraki etaplarda tüm faizlere yansıması beklenmektedir. Ekonomik anlamda özellikle banka faizlerinin geri çekilmesi ile birlikte, Türk lirasının yeniden daha hareketli bir konuma gelmesi beklenmektedir. Özellikle borçlanma sorunu yaşayan ve kur artışı ile birlikte olumsuz etkilenen bireylerin, banka faizleri düşüş beklentileri zaman içerisinde olumlu bir şekilde ortaya çıkacak gibi görünüyor. Yeniden durağan bir şekilde Türk lirasının güven kazanması ile birlikte geri ödeme koşullarının tekrardan 36 aydan 48 aya çıkarılması beklenebilir. Düşük faizlerle uzun vade ile birlikte birçok insanın tekrardan banka kredileri ile birlikte çözüm oluşturması mümkün görülmektedir.

Yeni Ekonomi Programı İçin Umut Verici Gelişme

Faiz düşüşleri ne durumda

Faiz düşüşü ile birlikte yeni ekonomi programının gerçekten önemli bir değer artışı ve avantaj kazandığı bilinmektedir. Özellikle son yıllar içerisinde giderek yatırımcıyı kendi ülkesine çeken Türkiye, yurt dışından çok sayıda yatırımcı ev sahipliği yapıyordu. Son yaşanan döviz kurundaki dalgalanmayla birlikte, her ne kadar olumsuzluklar ortaya çıksa da kısa vadede bu tehlikenin artık geride kaldığını söylemek mümkün olmaktadır. Özellikle de 2023 projeleri ile birlikte dikkatleri üzerine çeken bir dönemde, Türk ekonomisinin çok kırılgan olmadığını burada görmek mümkün oldu. Sağlam temeller ile birlikte daha güven veren bir yapıya sahip olan Türk ekonomisi, önümüzdeki dönemlerde yine gelişimini sürdürmeye devam edecek gibi görünüyor. Londra ve Avrupa’nın diğer ülkelerinden çok sayıda yatırımcının güvendiği ülke olan Türkiye, özellikle kritik süreci atlatmış ve daha sağlam temellerle birlikte ekonomik anlamda gelişim göstermiş gibi görünüyor.