İşsizlik Maaşında Prim Şartı


İşsizlik maaşında o şart kalkıyor

İşsizlik maaşında o şart kalkıyor

İşsizlik Maaşında 120 Gün Kesintisiz Prim Şartı

Son dönemde alınan durumlar ve yapılan çalışmalarla birlikte özellikle işsizlik maaşı konusunda yeni uygulamaların ortaya çıkması gündemde. Oldukça zorlu bir madde olarak karşımıza çıkan 120 günlük kesintisiz prim yapma konusu, pek çok kişinin işsizlik maaşı almasının önünde bir engel oluşturuyordu. Son 120 gün içerisinde sadece 1 gün kesinti olsa bile işsizlik maaşına hak kazanmanız imkânsız oluyordu. Oysa bu yeni uygulama ile birlikte artık 120 gün kesintisiz prim şartı tamamen kalkacak gibi görünüyor.

12.500 kişinin bu düzenleme ile birlikte tekrardan işsizlik ödeneğinden faydalanması bekleniyor. Geçtiğimiz dönem ile birlikte işsizlik maaşı olan insan sayısı giderek artıyor. Özellikle içinde bulunduğumuz yıl içerisinde 431 bin kişi işsizlik maaşı fırsatından faydalandı. Bundan sonraki süreçte ise u uygulama ile birlikte işsizlik maaşı avantajından faydalanan insan sayısının bir artış göstereceğini söyleyebiliriz.

İşsizlik Maaşı İçin Cumhurbaşkanı Devrede

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 100 günlük eylem planını açıkladı. Bu açıklama ile birlikte işsizlik maaşı şartlarının daha esnek bir şekilde karşımıza çıkacağını görüyoruz. İlk olarak 120 gün kesintisiz prim ödeme şartı gerçekten kalkıyor ve bu çok sayıda işçi için önemli bir fırsat olarak görünüyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na eksik gün bildirimlerinde bundan sonraki süreçte işsizlik ödeneği alabileceğini söyleyebiliriz. İş sözleşmesi sona eren işçilerin bu süreyi takip eden 30 gün içerisinde, İŞKUR’a başvurması gerekiyor. İşsizlik sigortası fonundan faydalanmak için gereklilikleri yerine getirmek gerekiyor. İşsizlik maaşı alabilmek için elbette ki belli birtakım kurallar ne olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte bu kurallardan biri olan 120 gün kesintisiz prim şartı artık işçilerin önünde bir sorun olmaktan kalkıyor. Çok sayıda işçi için bu önümüzdeki dönemde işsizlik maaşı fırsatları ortaya çıkmak durumundadır.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

Özellikle işçiler için son 3 yıl burada çok önemli. 3 yıl içerisinde 30 gün sigortalı çalışan işçiler daha sonra işten çıktığı dönemde 6 ay boyunca işsizlik maaşı alabilmektedir. Bu süreçte 900 gün prim ödeyenler ise 8 ay maaş alabileceklerdir. 1080 gün prim ödeyenler ise 10 ay boyunca işsizlik maaşı alıyor ve ortalama brüt kazancının % 40 olarak insanlara ödeniyor. 2018 yılı içerisindeki en yüksek işsizlik maaşı ise 1623 lira olarak karşımıza çıktı. Özellikle değişik sebeplerle işine son verilen insanlar için ara geçiş dönemini atlatmak konusunda işsizlik maaşı gerçekten muazzam bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle de geçim şartlarının oldukça zorlu olduğu dönemlerde, buradaki prim gün sayısı ve ödenek gün sayısı planlı bir şekilde sonuç oluşturuyor.

600 gün için 180, 900 gün için ise 240 gün ödenek sayısı ortaya çıkıyor. Bununla beraber 1080 gün prim sayısı bulunanların 300 gün ödenek fırsatı ortaya çıkıyor. Bu da 10 aylık bir sürece tekabül etmek durumundadır. Milyonlarca insanın gözü kulağı bu çıkacak kanunlara çevrilmiş durumda. Özellikle çalışan kesimin yakından ilgilendiği konulardan biri de işsizlik maaşı olarak kendini göstermektedir. Özellikle emeklilik yaşının yükseldiği bir süreçte çok sayıda insan için işsizlik maaşının bir can suyu olarak önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz mevcut ödeme şartları ve ortaya çıkan fon avantajları ile birlikte binlerce insanın bu sistemden faydalanması bekleniyor. Önümüzdeki yıl ise 120 günlük kesintisiz prim şartı kalktığı için, çok daha fazla kişi bu konuda bu hizmetten faydalanacak.